Kultura

I Mazowiecki i Warszawski Festiwal Fredrowski

Mocium Panie…

Zapraszamy młodzież i pedagogów z naszej dzielnicy do wzięcia udziału w niezwykłym przedsięwzięciu edukacyjnym, historycznym i artystycznym, jakim będzie tegoroczny teatralny festiwal fredrowski „Mocium Panie”. Jego organizatorem jest Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w Warszawie. Współorganizatorami festiwalu są m.in. Klub Integracji Europejskiej i Urząd Dzielnicy Praga-Południe.
17 listopada 2016 r. z okazji 140 rocznicy śmierci hrabiego Aleksandra Fredry (zmarł 15 lipca 1876 r. we Lwowie), Rada Miasta st. Warszawy podjęła uchwałę o upamiętnieniu postaci tego wielkiego komediopisarza, poety i żołnierza pomnikiem. Jednocześnie upoważniła Towarzystwo Historyczne im. Szembeków do zorganizowania w 2017 r. Festiwalu Fredrowskiego „Mocium Panie”, dedykowanego pamięci wybitnego aktora Andrzeja Łapickiego.
Odbędzie się on na terenie Warszawy i Mazowsza w pierwszej połowie 2017 r. Przegląd sztuk teatralnych inspirowanych twórczością Aleksandra hr. Fredry w wykonaniu amatorskich zespołów kierowany jest do uczniów wszystkich typów szkół (podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i szkół artystycznych) oraz domów kultury i innych placówek, które zadeklarują uczestnictwo w wydarzeniu. Organizatorzy mają nadzieję, że przyczyni się on do popularyzacji życia i twórczości naszego komediopisarza oraz ożywi zainteresowanie teatrem.
Głównym celem festiwalu jest inspirowanie młodych ludzi do twórczych poszukiwań, rozwijania ich zainteresowań i talentów, wiedzy historycznej, doskonalenia umiejętności artystycznych, szerzenia kultury żywego słowa oraz zachęcenie młodzieży do spędzania wolnego czasu w obcowaniu z kulturą. Chodzi też o przypomnienie wielkiego komediopisarza, żołnierza Księstwa Warszawskiego i uczestnika wojen napoleońskich. Celem dodatkowym festiwalu jest aktywizacja młodzieżowych teatrów amatorskich oraz propagowanie polskiego teatru.
Patronat nad Festiwalem sprawują: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezes Klubu Integracji Europejskiej Barbara Jończyk, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski i Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski.
Już dzisiaj wiemy, że w ramach festiwalu ujrzymy gościnne występy młodzieży z Kępna, zespół teatralny pod opieką aktorki Laury Łącz wystawi komedię „Damy i huzary” Aleksandra hr. Fredry, wystąpi grupa teatralna z Nowodworskiego Ośrodka Kultury oraz zobaczymy wystawę laureatów I Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Dzieła Aleksandra hr. Fredry w malarstwie i rysunku”. Dodatkowo będzie można zobaczyć związane z Aleksandrem hr. Fredrą obrazy autorstwa Katarzyny Kobylarz.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *