W zdrowym ciele...

Co jesteś w stanie zrobić dla środowiska?

Co dobrego dzisiaj zrobisz dla środowiska naturalnego? Sortujesz odpady? Jak dużo spalin emituje Twój samochód? Czym ogrzewasz swój dom lub mieszkanie? Wycinasz drzewa? Palisz papierosy? W jaki sposób pozbywasz się liści na działce? Sprzątasz po swoim psie?
Na jakie ustępstwa pójdziesz? Z czego zrezygnujesz?
Odpowiedź na każde z tych pytań dałaby obraz naszego stosunku do środowiska naturalnego. Zimą głośno było o smogu. Każdy z nas dołożył do tego problemu swoją „cegiełkę”. Wówczas zastanawiałam się, na ile ludzie są w stanie zmienić swoje przyzwyczajenia, by poprawić czystość otoczenia, w którym żyją. By chronić swoje zdrowie. By zadbać o los przyszłych pokoleń, które po nas będą mieszkały w Warszawie.

Nadchodzi wiosna
Wraz z nadejściem nieco bardziej wiosennej aury roztopy pozbawiły mnie złudzeń. Co prawda wiatr częściowo rozgonił zanieczyszczenia nad miastem, jednak znikający śnieg odsłonił bałagan i nieczystości na chodnikach, skwerach i w parkach. Dlatego chciałabym zachęcić nas wszystkich, byśmy przeznaczyli więcej uwagi naszej okolicy. Sprzątajmy po sobie, po swoim pupilu, nie rzucajmy niedopałków na ulicę, butelki wynieśmy w miejsce do tego przeznaczone. W pogodny dzień skorzystajmy z roweru miejskiego, który od tego sezonu ma więcej stacji i jest bardziej dostępny. Najlepiej zmieniać nawyki małymi krokami, ucząc też młode pokolenie dobrych przyzwyczajeń.

Czy jesteśmy
proekologiczni?
Z uzyskanych deklaracji wynika, że do najczęściej podejmowanych przez warszawskie gospodarstwa domowe działań proekologicznych należą: oszczędzanie ciepła – 79%, oszczędzanie energii elektrycznej – 76% oraz oszczędzanie wody – 52%. Wśród ogółu badanych gospodarstw 31% deklaruje zainteresowanie otrzymywaniem informacji na temat możliwych sposobów oszczędzania energii elektrycznej w mieszkaniu lub domu. Dane pochodzą z badania „Zachowania proekologiczne w warszawskich gospodarstwach domowych”, opracowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Na koniec muszę dodać jedno zdanie o drzewach. Ich beztroska wycinka, która w myśl „dobrej zmiany” ma obecnie miejsce w wielu częściach Warszawy, to wielka skaza na ekosystemie miasta. Tam, gdzie mamy wpływ na to, by ocalić drzewa, powinniśmy ich bronić.

Katarzyna Bernadetta Olszewska
Wiceprzewodnicząca
Rady Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *