Oświata

Szkoła i przedszkole dla Gocławia

W maju 2016 roku Urząd Dzielnicy Praga-Południe poinformował mieszkańców o planach budowy kompleksu oświatowego na Gocławiu, obejmującego szkołę podstawową i przedszkole, który stanie u zbiegu ulic Jana Nowaka-Jeziorańskiego i gen. Fieldorfa. Szkoła pomieści 600 uczniów w 24 oddziałach. Do siedmiu oddziałów przedszkola pójdzie niebawem 175 dzieci. Na 10 750 mkw powierzchni znajdą się, obok sal lekcyjnych, m.in. hala sportowa i dwa boiska.
Umowny termin zakończenia projektowania kompleksu to 28 lutego 2017 r. Ponieważ jednak decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego uprawomocni się dopiero na początku marca, istnieje możliwość, że konieczne będzie przesunięcie tego terminu o kilkanaście dni. Na obecny rok w budżecie Dzielnicy zaplanowano na wykonanie tej inwestycji 7 974 000 zł. Całkowity koszt inwestycji poznamy po zakończeniu postępowania przetargowego i wyłonieniu wykonawcy. Przetarg na budowę zostanie ogłoszony na początku maja 2017 r. Zakończenie inwestycji przewidywane jest na rok 2018, a w nowym roku szkolnym 2019/2020 kompleks oświatowy przyjmie pierwszych uczniów i przedszkolaków.

Początkowo planowano, by kompleks oświatowy stanął na należącej do dzielnicy wąskiej działce wzdłuż ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, zajętej tymczasowo przez „dzikie” ogródki działkowe. Mówiono nawet o „szkole długiej jak tramwaj”. Termin dzierżawy „dzikich” ogródków zakończył się 31 października 2016 r. Odpowiednio wcześniej dzierżawcy zostali poinformowani o fakcie, że dzierżawy nie zostaną przedłużone. Ponieważ teren nie znajduje się w posiadaniu Polskiego Związku Działkowców, dzierżawcom nie przysługuje grunt zamienny.
Żeby jednak kompleks oświatowy nie przypominał „tasiemca” czy „tramwaju”, zdecydowano zająć pod jego budowę część terenu należącego do ROD „Perkun”. Trwają rozmowy z dzierżawcami działek należącymi do Polskiego Związku Działkowców, którym zaproponowane zostały wolne działki na terenie „Perkuna”, bądź zupełnie nowe w innych częściach Warszawy. Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa zobowiązane jest do zapewnienia gruntów zamiennych w przypadku likwidacji ogrodu, bądź jego części. Nowa inwestycja oświatowa będzie miała dzięki temu kształt trójkąta z przedłużonym jednym bokiem.
Uprzedzając pytania, które pojawiły się w trakcie powstawania tego tekstu, pragniemy poinformować, że zmiany w systemie oświaty, likwidujące gimnazja i wprowadzające ośmioklasową szkołę podstawową, nie mają znaczącego wpływu na proces projektowania przyszłego kompleksu oświatowego na Gocławiu. (red)

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *