Aktualności

Tanie i ekologiczne ogrzewanie

Zarząd Dzielnicy Praga-Południe doprowadził do pomyślnego finału zmianę sposobu ogrzewania pływalni „Szuwarek” oraz Szkoły Podstawowej nr 215 im. Piotra Wysockiego przy ul. Kwatery Głównej 13, a także znajdującego się w ich pobliżu Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 „Jordanek”.
17 stycznia do Urzędu Dzielnicy wpłynął dokument z firmy Veolia Energia Warszawa o nazwie „Wydanie warunków technicznych przyłączenia węzła cieplnego do sieci ciepłowniczej”, który oznacza, że Veolia rozpoczyna związane z tym prace inwestycyjne. Wydziałowi Infrastruktury Urzędu Dzielnicy Praga-Południe pozwala on z kolei na ogłoszenie przetargu projektowego na wykonanie grupowego węzła ciepła.
Przez wiele lat oba obiekty, zarówno basen (i oczywiście woda w nim), jak i szkoła, ogrzewane były niezwykle kosztownymi w eksploatacji i emitującymi spaliny kotłami olejowymi. W wyniku realizacji tej ważnej dzielnicowej inwestycji ciepła woda popłynie do nich z miejskiej sieci ciepłowniczej, którą zarządza spółka Veolia. Poniesie ona z tego tytułu szacunkowe koszty w wysokości ok. 1,3 mln zł.
Inwestycja ciepłownicza znacznie obniży przede wszystkim koszty eksploatacji basenu, szkoły i „Jordanka”. Nie można jednak przecenić ekologicznego znaczenia tej inwestycji, szczególnie w okresie, gdy Warszawa zmaga się z trującym smogiem. Nasza dzielnica, w której znajduje się wiele domów jednorodzinnych, budynków i kamienic komunalnych opalanych piecami, wciąż „produkuje” zbyt wiele toksyn zanieczyszczających powietrze. Każda zmiana systemu ogrzewania to krok w kierunku poprawy tej zagrażającej życiu mieszkańców sytuacji.
Po wybudowaniu przez dzielnicę, co planowane jest na wrzesień 2018 r., grupowego węzła ciepła, z miejskiej ciepłej wody będą mogły skorzystać również inne zainteresowane podmioty. Zarząd Dzielnicy przewiduje, że koszt budowy takiego węzła wyniesie ok. 800 tys. zł.
(red.)

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *