Aktualności

Maraton pisania projektów

Na finiszu etapu zgłaszania pomysłów do warszawskiego Budżetu Partycypacyjnego 2018 odbyły się maratony pisania projektów. Podczas tych spotkań mieszkańcy Warszawy mogli uzyskać wskazówki, jak najlepiej napisać projekt. W weekend 14-15 stycznia w większości z 18 dzielnic Warszawy zorganizowano maratony dzielnicowe, a w Warsztacie przy Pl. Konstytucji odbył się maraton miejski.
Na południowopraski maraton pisania projektów w Urzędzie Dzielnicy przy ul. Grochowskiej 274 przybyli 14 stycznia 2017 r. ci mieszkańcy, którzy mieli już gotowe pomysły, ale potrzebowali pomocy w stworzeniu kosztorysu, określeniu właściciela terenu, a także przy ocenie, czy projekt ma charakter lokalny czy ogólnodzielnicowy. Koordynator ds. Budżetu Partycypacyjnego, urzędnicy z Wydziałów: Infrastruktury, Ochrony Środowiska, Kultury, Promocji i Sportu, Organizacyjnego, Oświaty i Wychowania, Spraw Społecznych i Zdrowia, a także Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami wspierali projektodawców swoją fachową wiedzą.
Podczas spotkania w Urzędzie istniała możliwość otrzymania formularzy do składania projektów oraz informatorów i ulotek pomocnych w ich tworzeniu. Część projektodawców wykorzystała obecność osób zaangażowanych w budżet partycypacyjny do zaprezentowania swoich pomysłów i zebrania podpisów na listach poparcia.
Najwięcej pytań mieszkańcy zadawali w sprawie projektów infrastrukturalnych. Budżet partycypacyjny wydaje się doskonałym narzędziem do upiększania przestrzeni i czynienia jej bardziej przyjazną i funkcjonalną. Południowopraski maraton pisania projektów był także okazją do poznania członków Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego, w którego skład wchodzą mieszkańcy, przedstawiciele rad osiedli, radni dzielnicy i członkowie organizacji pozarządowych, którzy współpracują z Urzędem Dzielnicy w przeprowadzaniu procesu budżetu partycypacyjnego.
Nie ulega wątpliwości, że starania projektodawców, aby pomysły były jak najbardziej realne i możliwe do zrealizowania, zaowocują większą ilością pozytywnie zweryfikowanych projektów. Mieszkańcy będą mieli wybór i możliwość zagłosowania na rozwiązania, które uznają za naprawdę atrakcyjne.
– Budżet partycypacyjny wymaga zaangażowania mieszkańców i urzędników, i jest lekcją prawdziwej współpracy autora, odbiorców projektu i urzędników na każdym etapie tworzenia projektów – mówi Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe. – Dlatego dziękuję wszystkim uczestnikom południowopraskiego maratonu pisania projektów, których Urząd Dzielnicy gościł w sobotę 14 stycznia.
Udane realizacje projektów z poprzednich edycji są najlepszą zachętą, by zgłaszać kolejne pomysły do realizacji w budżecie partycypacyjnym. Na Pradze-Południe, w trzech kolejnych edycjach BP, wybranych i wykonanych zostało: w 2015 roku – 40 projektów, w 2016 roku – 60 projektów, w 2017 roku cieszyć się będziemy kolejnymi 75 realizacjami. Lśniące nowością place zabaw, boiska, zadbane skwerki, nowe chodniki, siłownie, ciekawe zajęcia edukacyjne czy sportowe cieszą mieszkańców, czyniąc jednocześnie Pragę-Południe miejscem piękniejszym i atrakcyjniejszym.

A oto kolejne etapy działań związanych z warszawskim budżetem partycypacyjnym 2018:

Weryfikacja pomysłów:
od 24.01 do 8.05.2017
Dyskusje o pomysłach:
od 1.03 do 18.03.2017
Spotkania promocyjne
do 30.06.2017
Głosowanie na pomysły
do 14.06.2017
Ogłoszenie wyników głoso-
wania do 14.07.2017

Gratuluję projektodawcom zrealizowanych projektów. Dziękuję za projekty zgłoszone na rok 2018 i serdecznie zapraszam mieszkańców dzielnicy Praga-Południe do udziału we wszystkich etapach budżetu partycypacyjnego. Warto partycypować!

Anna Wojtasik
Koordynator
ds. budżetu partycypacyjnego

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *