Na finiszu etapu zgłaszania pomysłów do warszawskiego Budżetu Partycypacyjnego 2018 odbyły się maratony pisania projektów. Podczas tych spotkań mieszkańcy Warszawy mogli uzyskać wskazówki, jak najlepiej napisać projekt. W weekend 14-15 stycznia w większości z 18 dzielnic Warszawy zorganizowano maratony dzielnicowe, a w Warsztacie przy Pl. Konstytucji odbył się maraton miejski.
Na południowopraski maraton pisania projektów w Urzędzie Dzielnicy przy ul. Grochowskiej 274 przybyli 14 stycznia 2017 r. ci mieszkańcy, którzy mieli już gotowe pomysły, ale potrzebowali pomocy w stworzeniu kosztorysu, określeniu właściciela terenu, a także przy ocenie, czy projekt ma charakter lokalny czy ogólnodzielnicowy. Koordynator ds. Budżetu Partycypacyjnego, urzędnicy z Wydziałów: Infrastruktury, Ochrony Środowiska, Kultury, Promocji i Sportu, Organizacyjnego, Oświaty i Wychowania, Spraw Społecznych i Zdrowia, a także Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami wspierali projektodawców swoją fachową wiedzą.
Podczas spotkania w Urzędzie istniała możliwość otrzymania formularzy do składania projektów oraz informatorów i ulotek pomocnych w ich tworzeniu. Część projektodawców wykorzystała obecność osób zaangażowanych w budżet partycypacyjny do zaprezentowania swoich pomysłów i zebrania podpisów na listach poparcia.
Najwięcej pytań mieszkańcy zadawali w sprawie projektów infrastrukturalnych. Budżet partycypacyjny wydaje się doskonałym narzędziem do upiększania przestrzeni i czynienia jej bardziej przyjazną i funkcjonalną. Południowopraski maraton pisania projektów był także okazją do poznania członków Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego, w którego skład wchodzą mieszkańcy, przedstawiciele rad osiedli, radni dzielnicy i członkowie organizacji pozarządowych, którzy współpracują z Urzędem Dzielnicy w przeprowadzaniu procesu budżetu partycypacyjnego.
Nie ulega wątpliwości, że starania projektodawców, aby pomysły były jak najbardziej realne i możliwe do zrealizowania, zaowocują większą ilością pozytywnie zweryfikowanych projektów. Mieszkańcy będą mieli wybór i możliwość zagłosowania na rozwiązania, które uznają za naprawdę atrakcyjne.
– Budżet partycypacyjny wymaga zaangażowania mieszkańców i urzędników, i jest lekcją prawdziwej współpracy autora, odbiorców projektu i urzędników na każdym etapie tworzenia projektów – mówi Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe. – Dlatego dziękuję wszystkim uczestnikom południowopraskiego maratonu pisania projektów, których Urząd Dzielnicy gościł w sobotę 14 stycznia.
Udane realizacje projektów z poprzednich edycji są najlepszą zachętą, by zgłaszać kolejne pomysły do realizacji w budżecie partycypacyjnym. Na Pradze-Południe, w trzech kolejnych edycjach BP, wybranych i wykonanych zostało: w 2015 roku – 40 projektów, w 2016 roku – 60 projektów, w 2017 roku cieszyć się będziemy kolejnymi 75 realizacjami. Lśniące nowością place zabaw, boiska, zadbane skwerki, nowe chodniki, siłownie, ciekawe zajęcia edukacyjne czy sportowe cieszą mieszkańców, czyniąc jednocześnie Pragę-Południe miejscem piękniejszym i atrakcyjniejszym.
A oto kolejne etapy działań związanych z warszawskim budżetem partycypacyjnym 2018:
Weryfikacja pomysłów:
od 24.01 do 8.05.2017
Dyskusje o pomysłach:
od 1.03 do 18.03.2017
Spotkania promocyjne
do 30.06.2017
Głosowanie na pomysły
do 14.06.2017
Ogłoszenie wyników głoso-
wania do 14.07.2017
Gratuluję projektodawcom zrealizowanych projektów. Dziękuję za projekty zgłoszone na rok 2018 i serdecznie zapraszam mieszkańców dzielnicy Praga-Południe do udziału we wszystkich etapach budżetu partycypacyjnego. Warto partycypować!
Anna Wojtasik
Koordynator
ds. budżetu partycypacyjnego